:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

ثبت نام در سامانه بازیابی رمز عبور
1395/02/19 10:07:03
با اتمام مرحله داوری؛
راه‌یابی ۶۰ عکس به بخش نمایشگاهی جشنواره «قاب‌های بهشتی»
با اتمام مرحله نهایی ارزیابی و داوری آثار ارسالی به چهارمین جشنواره سراسری عکس «قاب‌های بهشتی»، از میان بیش از ۴ هزار عکس رسیده به این جشنواره، ۶۰ فریم عکس در دو بخش حرفه‌ای و شهروندی به فضای نمایشگاهی این جشنواره راه یافتند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) مرحله نهایی داوری آثار ارسالی به دبیرخانه چهارمین جشنواره سراسری عکس «قاب‌های بهشتی» روز گذشته، ۱۸ اردیبهشت با حضور سعید آلادپوش؛ مدیرعامل شبکه خبری تصویر، کامران شریفی؛ دبیر چهارمین دوره این جشنواره و همچنین اعضای هیئت داوران شامل سیدعباس میرهاشمی، امیرعلی جوادیان و سعید صادقی در محل دبیرخانه این جشنواره برگزار شد.

ابتدا در این نشست کارشناسی که از ساعت ۱۱ روز گذشته منعقد شده بود، هر یک از داوران عکس‌های منتخب خود را که دوشنبه هفته گذشته از میان نزدیک به ۳ هزار عکس در بخش حرفه‌ای و هزار عکس در بخش شهروندی گزینش شده بودند را در فایل‌های جداگانه‌ای ارائه کردند که با تجمیع آنها، ۳۵۴ فریم عکس در بخش حرفه‌ای و ۱۹۱ فریم عکس در بخش شهروندی در نوبت داوری نهایی این دوره از جشنواره قرار گرفتند.

ارزیابی آثار شهروندی و حرفه‌ای در دو نوبت صبح و بعدازظهر

سپس در دو نوبت پیش از ظهر و بعد از ظهر هیئت داوران با پرداختن به جزئیات هر یک از عکس‌های راه یافته به این مرحله، جلسه کارشناسی و ارزیابی تخصصی خود را آغاز کردند که نوبت پیش از ظهر اختصاص به عکس‌های بخش شهروندی داشت  و در این بخش پس از چند مرحله غربال، نهایتاً ۲۸ فریم عکس به قضاوت نهایی گذاشته شد.

از آنجا که در بخش شهروندی پرداختن به مسائل فنی و تکنیکی عکاسی به جهت آنکه اغلب آثار راه یافته به این بخش با دوربین‌های غیرحرفه‌ای و یا حتی گوشی‌های تلفن همراه گرفته شده بود، مد نظر نبود، داوران به اتفاق، ملاک ارزیابی این بخش را به موضوع و مفهوم نهفته در هر یک از عکس‌ها معطوف کردند و حس و حالی که به شخص عکاس در زمان گرفتن این عکس دست داده است و اینکه تا چه اندازه به استفاده از عناصر بصری موجود در این عکس‌ها، این حس و حال که بیشتر مفاهیم ارزشی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است به مخاطب منتقل می‌شود.

البته از آنجا که برخی از عکس‌های راه یافته به این بخش از جشنواره ارزش فنی و تکنیکی خود را نیز در چیدمان عناصر، رنگ و بهره‌گیری از زوایه مناسب حفظ کرده بودند لذا به تأکید و توافق هیئت داوران، برجسته‌ترین این آثار نیز جزء آثار منتخب نهایی معرفی شدند.

در مجموع در بخش شهروندی ۳ اثر برگزیده به عنوان رتبه‌های اول تا سوم این بخش تعیین شدند که براساس فراخوان به رتبه نخست؛ لوح سپاس و کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ ۴۵۰ هزار تومان، رتبه دوم؛ لوح سپاس و کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ ۳۵۰ هزار تومان و رتبه سوم؛ لوح سپاس و کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ ۲۵۰ هزار تومان اهدا خواهد شد.

۷ عکس بخش شهروندی شایسته تقدیر شدند

علاوه بر این آثار، منتخب چهارم تا دهم این بخش نیز جزء آثاری معرفی شدند که براساس بندهای مندرج در فراخوان این جشنواره شایسته تقدیر هستند و باید بدون اولویت به آنها جوایز یکسانی تعلق گیرد و لذا به هر نفر لوح سپاس و کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان تعلق خواهد گرفت.

پرونده ارزیابی آثار نهایی بخش شهروندی چهارمین جشنواره سراسری عکس «قاب‌های بهشتی» توسط هیئت داوران در شرایطی بسته شد که به غیر از ۳ عکس برگزیده و ۷ عکس شایسته تقدیر، ۱۰ عکس هم به انتخاب کارشناسان به دبیرخانه معرفی شدند تا در نمایشگاهی که ویژه این دوره از جشنواره دایر خواهد شد بر روی دیوار بروند.

این گزارش حاکی از آن است که روز گذشته و در نوبت بعد از ظهر، ارزیابی آثار بخش حرفه‌ای این دوره از جشنواره سراسری عکس «قاب‌های بهشتی» با ارزیابی اولیه ۳۵۴ فریم عکس در این بخش آغاز شد و هیئت داوران با بهره‌گیری از ملاک‌های ارزیابی این بخش ۱۴۳ فریم عکس را برای دوره بعد به منظور ارزیابی نهایی انتخاب کردند.

زوایه دید، کمپوزیسیون، استفاده از نور مناسب، سوژه‌یابی منطقی و متناسب با بندهای موضوعی در فراخوان جشنواره و تشخیص بزنگاه‌هایی که در جریان عکاسی مستند از وقایع مرتبط با این جشنواره مورد نظر است از جمله ملاک‌هایی بود که داوران در ارزیابی آثار این بخش از جشنواره مورد نظر داشتند و مواردی همچون موضوع و محتوا و حسی که در عکس‌ها وجود دارد و باید به نوعی به مخاطب منتقل شود در اولویت‌های بعدی این انتخاب قرار گرفت.

از میان ۱۴۳ فریم راه یافته به بخش نهایی، هیئت داوران پس از بحث و بررسی‌های متوالی و تحلیل منطقی، محتوایی و تکنیکی اغلب آثار، در نهایت به ۴۰ فریم عکس منتخب رسیدند که باید از میان آنها ۳ فریم عکس را به عنوان برگزیدگان نهایی این بخش انتخاب کنند و از آنجا که در این بخش براساس فراخوان تنها به ۳ فریم عکس برگزیده و عکاسان آن جوایزی در اختتامیه تعلق خواهد گرفت و اثری شایسته تقدیر مورد نظر نیست، لذا ۳۷ فریم عکس منتخب باقیمانده تنها شانس حضور در فضای نمایشگاه جشنواره را پیدا خواهند کرد.

اهدای جوایز ارزنده به ۳ برگزیده بخش حرفه‌ای

جوایز سه اثر برگزیده این بخش براساس فراخوان به این ترتیب مقرر شده است که در مراسم اختتامیه به آنها اهدا خواهد شد:

رتبه اول؛ لوح سپاس، کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ ۲ میلیون تومان

رتبه دوم؛ لوح سپاس، کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ یک و نیم میلیون تومان

رتبه سوم؛ لوح سپاس، کمک هزینه سفر زیارتی به مبلغ یک میلیون تومان.

براین اساس در نمایشگاه چهارمین جشنواره سراسری عکس «قاب‌های بهشتی» که به زودی از سوی شبکه تصویر با مشارکت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و همچنین خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) برپا خواهد شد، علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ارزشی و انقلابی، شاهد ۶۰ اثر منتخب این دوره از جشنواره خواهند بود که از میان نزدیک به ۴ هزار فریم عکس ارسالی به دبیرخانه این جشنواره در چند مرحله کارشناسی و تخصصی انتخاب شده‌اند.

همچنین براساس تأکیدی که شبکه تصویر مبنی بر انتشار کتابی از آثار منتخب و برگزیده چهار دوره برگزاری این جشنواره داشته و دارد، سعید آلادپوش؛ مدیرعامل شبکه خبری تصویر در خلال داوری آثار این دوره از جشنواره مجدداً بر رایزنی با برخی سازمان‌ها و نهادهای ذیربط مبنی بر مشارکت در زمینه چاپ و انتشار کتاب عکس این جشنواره تأکید کرد.

یادآور می‌شود؛ شبکه خبری تصویر(تصویرنت) با مشارکت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و خبرگزاری ایکنا اقدام به برگزاری این جشنواره کرده که هدف اصلی از برگزاری آن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم خانواده شهداست و اینکه جامعه هنر عکاسی باید نسبت به ثبت اسناد مربوط به این موضوعات ارزشی بیش از پیش ترغیب و تشویق شوند.